Praca młodocianych na nowych zasadach
Od 1 września trzeba więcej płacić zatrudnionym niepełnoletnim, a do końca miesiąca zaktualizować regulamin pracy, ustalić wykaz prac wzbronionych i przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach tych osób.
Kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy młodocianych cieszą się szczególnym zainteresowaniem Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy powinni się więc liczyć z kontrolami Inspekcji pod kątem dostosowania się do nowych przepisów, a na przygotowanie się do zmian w zatrudnianiu młodocianych nie zostało już wiele czasu.
Wyższe wynagrodzenie
Młodocianym pracownikiem w rozumieniu art. 191 kodeksu pracy jest osoba, która ma co najmniej 15 lat, a nie przekroczyła lat 18. Zatrudnienie takiej osoby jest możliwe pod warunkiem, że:
∑ ukończyła co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową,
∑ przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu.
Za swoją pracę młodociani mają być od 1 września br. wyżej wynagradzani. Stawka ich płacy zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale i obliczana jest procentowo. Ale choć przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2023 r. – 7005,76 zł – spadło w porównaniu z tym z I kwartału br. (7124,26 zł), to od września br. młodociani dostaną podwyżkę – rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta