Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulgę rozlicza się w zeznaniu rocznym

18 września 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca nie może uwzględnić wydatków na wspieranie kultury w trakcie roku – przy obliczaniu zaliczki na PIT.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty uprawniające do ulgi (art. 26ha ust. 9 ustawy o PIT i art. 18ee ust. 9 ustawy o CIT).

Przykład:

Przedsiębiorca (rozliczający się na zasadach ogólnych – skala podatkowa) poniósł wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na finansowanie muzeum, uprawniające do skorzystania z ulgi sponsoringowej. Koszty te przedsiębiorca poniósł w sierpniu 2023 r. Przedsiębiorca nie może rozliczyć tych wydatków przy obliczaniu zaliczki na PIT za sierpień 2023 r. Odliczenia w ramach ulgi sponsoringowej może dokonać w zeznaniu PIT-36 składanym za rok 2023 r.

Podatnicy odliczają ulgę dla wspierających sport, kulturę i edukację w zeznaniu PIT-36 (PIT-36S) albo PIT-36L (PIT_36LS) lub CIT-8 składanych za rok podatkowy, w którym ponieśli te wydatki.

Jak wskazał dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2022 r. (0113-KDIPT2-1.4011. 207.2022.2.MAP), „(…)odliczenia nie dokonuje się w trakcie roku, lecz dopiero na etapie składania rocznego zeznania podatkowego (PIT-36 lub PIT-36L). Podkreślenia wymaga, że opisane wydatki mogą jednocześnie stanowić koszt podatkowy w działalności gospodarczej na zasadach ogólnych wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób. fizycznych. Odliczenie w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament