Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mercosur: demokratyczna alternatywa wobec Chin i Rosji

18 września 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki
źródło: Rzeczpospolita

Po przeszło dwóch dekadach negocjacji Unia Europejska i Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) są u progu zawarcia umowy o utworzeniu największego porozumienia o wolnym handlu na świecie.

W piątek wieczorem negocjatorzy obu stron połączyli się przez łącza wideo i uzgodnili, że w przyszły czwartek do Brasilii uda się delegacja Komisji Europejskiej. To stolica kraju, który w tej chwili sprawuje przewodnictwo Mercosuru. Umowa między obiema organizacjami pozwoliłaby na utworzenie strefy wolnego handlu obejmującej 720 mln konsumentów. Przewiduje ona obniżenie do zera ceł na 90 proc. produktów.

– Po obu stronach widać gotowość do zrobienia wszystkiego, co niezbędne, aby umowa była podpisana przed końcem roku – powiedział w piątek wiceszef Komisji Europejskiej ds. handlu międzynarodowego Valdis Dombrovskis na spotkaniu ministrów gospodarki 60 państw UE i Ameryki Łacińskiej w Santiago de Compostela.

Na ostatniej prostej problemem jest rolnictwo. A dokładniej obawa takich państw jak Francja czy Holandia, że konkurencyjna cenowo i jakościowo żywność z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament