Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połowa uczniów wymaga pomocy

18 września 2023 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Mamy dramatyczną sytuację, gdy chodzi o stan psychologiczny naszych uczniów – alarmuje w rozmowie z „Życiem Regionów” Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Od soboty mniej tramwajów wyjeżdża na ulice Szczecina, bo brakuje motorniczych. Za mało im samorząd płaci, czy są też inne przyczyny?

Problemy są dwa. Z jednej strony pewnie dla części zarobki są niewystarczające, a z drugiej strony odbija się nam czkawką okres pandemii. Wtedy nie mogliśmy prowadzić szkoleń motorniczych. Tak naprawdę powinniśmy organizować przynajmniej dwa kursy w roku, a ich nie było. A to oznacza, że straciliśmy możliwość wyszkolenia kilkudziesięciu motorniczych, co dziś rzutuje na nasze możliwości.

Wiemy, że zawsze następuje rotacja pracowników. Część osób odchodzi na emeryturę, część zmienia swoje miejsce pracy. Ale staramy się temu zaradzić.

W tej chwili 13 osób czeka na egzamin, kolejnych 11 jest zainteresowanych następnym kursem na zdobycie uprawnień. Więc mam nadzieję, że sytuacja kadrowa będzie się poprawiała. To na pewno nie jest praca łatwa, bo przez siedem dni w tygodniu, w niedzielę i w święta. Pozyskanie nowych pracowników wcale nie jest łatwe.

Niestety, część zgłaszających się na kursy osób nie przechodzi testów psychomotorycznych. Tramwaj to duży pojazd – od prowadzącego wymaga się nie tylko zaliczenia kursów, ale pewnych cech – takiej wyobraźni przestrzennej. Okazuje się, że z roku na rok coraz więcej osób nie przechodzi tych wymaganych badań. To też jest dodatkowy kłopot, ale będziemy walczyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament