Rośnie jakość życia cyfrowego w Polsce. Ale dobrze nie jest
Na miesięczną opłatę za stacjonarny internet szerokopasmowy musimy pracować cztery razy dłużej niż Rumuni, a mobilne łącza internetowe mamy o 38 procent wolniejsze niż Litwini.
W tegorocznej edycji rankingu cyfrowej jakości życia, publikowanego przez Surfshark, Polska zajęła 18. miejsce na świecie, awansując o pięć pozycji w porównaniu z zeszłym rokiem – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Biorąc pod uwagę fakt, że badanie to ocenia tzw. dobrostan cyfrowy obywateli aż 121 krajów, wyniki mogą wydawać się bardzo dobre, ale na tle innych europejskich rynków wypadamy – mimo wszystko – dość blado. Na kontynencie zajęliśmy dopiero 15. pozycję.
Jest co poprawiać
Surfshark co roku analizuje rynki cyfrowe na świecie w oparciu o pięć podstawowych kategorii: jakość internetu, cenę internetu, cyberbezpieczeństwo, a także dostępność e-infrastruktury i administracji cyfrowej. W 2023 r. zwyciężyła Francja, uzyskując współczynnik 0,79 pkt (im więcej, tym lepiej – maksymalnie 1), wyprzedzając Finlandię (0,75) i Danię (0,74). Kraje europejskie generalnie zdominowały ranking – w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się tylko miejsce dla jednego kraju spoza naszego regionu, Singapuru (0,71).
Polska (0,66) w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta