Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Megaproste podatki? Możliwe, ale nie od razu

18 września 2023 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Przed wyborami politycy licytują się, kto bardziej uprości i obniży podatki. Nie da się jednak zmienić całego systemu z dnia na dzień. Potrzebna jest ewolucja, bo rewolucja może przynieść więcej szkody niż pożytku – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy

Wyborca trzyma kartę do głosowania, na której ma dwie partie. Pierwsza proponuje bardzo proste podatki, druga megaproste podatki. I widać po jego twarzy, że nie wie, co wybrać. To internetowy mem, ale co by pan mu doradził?

Wybór faktycznie jest trudny. Tym bardziej że jako osoba intensywnie zajmująca się podatkami już od 18 lat coraz mniej wierzę w to, że można je z dnia na dzień bardzo czy mega uprościć.

Ale każda partia ma uproszczenie na swoich sztandarach i w każdym programie znajdziemy coś ciekawego dla pasjonatów prawa podatkowego.

Zgadza się. Śledzę podatkowe propozycje polityków i wcale się nie dziwię, że tak nimi szafują. Podatki to wdzięczny temat w kampanii wyborczej. Każdy chce przecież mieć prostsze i niższe. Dlatego postulaty upraszczania i obniżania pojawiają się przed każdymi wyborami. Tak też jest teraz – partie licytują się, kto bardziej uprości i obniży. A później okazuje się, że to wcale nie taka łatwa sprawa.

Przejdźmy do konkretów. Kasowy podatek dochodowy dla firm. Organizacje przedsiębiorców oceniły propozycję pozytywnie, bo rozliczenie z fiskusem dopiero po otrzymaniu pieniędzy od kontrahenta powinno poprawić płynność finansową tych, którzy mają problemy z zatorami płatniczymi. Ale księgowi mówią, że metoda kasowa przyniesie dużo pracy i skomplikuje rozliczenia. Co pan na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament