Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspieranie kultury pozwala na obniżenie podatku

18 września 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca, który sfinansował wystawę lub koncert, oprócz zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, uzyska prawo do dodatkowej preferencji poprzez odliczenie połowy tych kwot od podstawy obliczenia PIT/CIT.

Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 r. ulgę dla wspierających sport, kulturę i edukację (określaną także jako ulga sponsoringowa). Ulga ta jest uregulowana w art. 26ha ustawy o PIT i art. 18ee ustawy o CIT. Przepisy te mają zastosowanie do wydatków poniesionych po 31 grudnia 2021 r. (zob. art. 67 ust. 1 Polskiego Ładu). Z ulgi tej mogą korzystać wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, rozliczający się na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym oraz podatnicy CIT uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Z ulgi tej nie skorzystają natomiast podatnicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym i kartą podatkową. W niniejszej publikacji zajmiemy się ulgą dla wspierających kulturę.

Dodatkowe 50 proc.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu, ulga sponsoringowa polega „(…) na możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament