Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reorganizacje transgraniczne pod kontrolą Szefa KAS

18 września 2023 | Podatki i księgowość | Andrzej Dębiec Jan Starybrat

15 września weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmienione przepisy przewidują obowiązek uzyskania potwierdzenia organu podatkowego, że zamierzone działania nie stanowią nadużycia. A tu mogą pojawić się komplikacje.

Już w 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy zmieniającej m.in. kodeks spółek handlowych i ordynację podatkową. Chodzi o datowany na 12 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Prace legislacyjne zakończyły się uchwaleniem ustawy 16 sierpnia 2023 r., która weszła w życie 15 września br. Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego nowe i potrzebne rozwiązania w zakresie transgranicznych reorganizacji. Niestety, wraz z nimi zmienione przepisy przewidują obowiązek uzyskania potwierdzenia Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, że zamierzone działania nie stanowią nadużycia.

Nowe rozwiązania

Ustawa zakłada w szczególności dodanie przepisów umożliwiających przeprowadzanie transgranicznego przekształcenia i podziału spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej. W praktyce transgraniczne przekształcenie jest niczym innym niż „migracją” polskiej spółki do innego kraju poprzez wykreślenie jej z polskiego rejestru przedsiębiorców i wpisanie do rejestru handlowego kraju docelowego. Na podstawie uchwalonych przepisów możliwa będzie również sytuacja odwrotna, tzn. spółki z innych krajów mogą być przekształcone w polskie spółki kapitałowe. Z kolei podziały transgraniczne zakładają przeniesienie części majątku spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament