Reorganizacje transgraniczne pod kontrolą Szefa KAS
15 września weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmienione przepisy przewidują obowiązek uzyskania potwierdzenia organu podatkowego, że zamierzone działania nie stanowią nadużycia. A tu mogą pojawić się komplikacje.
Już w 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy zmieniającej m.in. kodeks spółek handlowych i ordynację podatkową. Chodzi o datowany na 12 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Prace legislacyjne zakończyły się uchwaleniem ustawy 16 sierpnia 2023 r., która weszła w życie 15 września br. Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego nowe i potrzebne rozwiązania w zakresie transgranicznych reorganizacji. Niestety, wraz z nimi zmienione przepisy przewidują obowiązek uzyskania potwierdzenia Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, że zamierzone działania nie stanowią nadużycia.
Nowe rozwiązania
Ustawa zakłada w szczególności dodanie przepisów umożliwiających przeprowadzanie transgranicznego przekształcenia i podziału spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej. W praktyce transgraniczne przekształcenie jest niczym innym niż „migracją” polskiej spółki do innego kraju poprzez wykreślenie jej z polskiego rejestru przedsiębiorców i wpisanie do rejestru handlowego kraju docelowego. Na podstawie uchwalonych przepisów możliwa będzie również sytuacja odwrotna, tzn. spółki z innych krajów mogą być przekształcone w polskie spółki kapitałowe. Z kolei podziały transgraniczne zakładają przeniesienie części majątku spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta