Samorządy czekają na zmiany
Przewidywalność dochodów oraz przywrócenie samorządności – to dwa główne postulaty korporacji samorządowych.
Przede wszystkim trzeba ustabilizować otoczenie samorządów i zapanować nad chaosem – uważa Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, prezes Związku Województw RP. Jak dodaje, trzeba przywrócić realną funkcję Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu i przywrócić w niej realny dialog, bo – niestety – od kilku lat dialog w Komisji Trójstronnej raczej przypomina monolog władzy.
Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich, zastrzega, że nastąpił odwrót od decentralizacji. – Powinno się to zmienić. Samorządy nie chcą przecież mieć więcej zadań dla siebie samych, ale po to, by się nimi dzielić z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, sołectwami, radami mieszkańców. Na tym polega samorządność – ucina.
Skarbnik wróżbita
Jeszcze w maju, w czasie Dnia Samorządu Terytorialnego w Senacie, organizacje samorządowe mówiły o konieczności odwrócenia negatywnych zmian ograniczających samodzielność społeczności lokalnych. Zwracały uwagę na ubezwłasnowolnienie samorządów w organizacji i finansowaniu gospodarki komunalnej oraz lokalnych i regionalnych usług publicznych, a także w polityce rozwoju. Wiele z proponowanych postulatów przedstawiono jako projekty ustaw.
Organizacje kilka miesięcy temu i teraz zwracają uwagę na to, iż program Polski Ład zdestabilizował finanse samorządów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta