Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co nowego można uznać za koszt uzyskania przychodu

18 września 2023 | Podatki i księgowość | Monika Wolska-Bryńska Patrycja Glinka

Urzędy podchodzą coraz bardziej swobodnie do kwestii wydatków zaliczanych do kosztów przez podatników, luźniej traktując warunek ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Co do zasady kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Możliwość zaliczenia określonych kosztów do kosztów uzyskania przychodów często stanowi przedmiot sporu pomiędzy podatnikami i organem. Tymczasem należy pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania powiązania danego wydatku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W konsekwencji wielu podatników w przypadku bardziej nietypowych wydatków decyduje się na skierowanie wniosku o wydanie indywidulanej interpretacji podatkowej, w celu zabezpieczenia swoich interesów na wypadek kontroli poniesionego kosztu przez organy. Jak wskazuje się w wielu interpretacjach, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów podatkowych uzależniona jest m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

∑ wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

∑ wydatkowanie nastąpiło w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

∑ koszt pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

∑ wydatek jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament