Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Integracja uczelni to szansa na rozwój

18 września 2023 | Dodatki Jednodniowe | Julia Schwartz

Naszym celem jest wymiana akademicka, budowanie potencjału uczelni i jakości programów nauczania – mówi Michael Schedl, sekretarz generalny Centralnego Biura CEEPUS w Wiedniu.

CEEPUS jest programem środkowoeuropejskim. Jak ważny jest regionalny aspekt wymiany uniwersyteckiej?

CEEPUS to wielostronny program wymiany uniwersyteckiej w rozszerzonym regionie Dunaju, oparty na umowie międzynarodowej. Nasz region stanął w obliczu wyzwań najnowszej historii naznaczonej żelazną kurtyną oraz przemocą, m.in. wojną w Jugosławii czy obecnie w Ukrainie. Regionalna współpraca akademicka jest silnym narzędziem do pokonywania granic i nawiązywania kontaktu między uniwersytetami i krajami. Dlatego odgrywa ważną rolę w promowaniu pokoju i przełamywaniu stereotypów, szczególnie w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Programy regionalne, takie jak CEEPUS, pomagają uniwersytetom w integracji z szerszym europejskim obszarem edukacji. Instytucje partnerskie mogą uczyć się od siebie nawzajem, co buduje potencjał i zapewnia jakość nauczania. Problemy, takie jak gospodarka wodna, zagrożenia dla środowiska, różnorodność biologiczna, zmiany klimatyczne itp., można lepiej rozwiązać w małej skali regionalnej. Łatwiej jest podróżować i spotykać się ze współpracownikami, łatwiej jest rozpocząć projekt sieciowy, dzielić się zasobami takimi jak instrumenty badawcze lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament