Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bloki mogą skorzystać

18 września 2023 | Życie Regionów | Bartłomiej Sawicki
Bank Gospodarstwa Krajowego od początku roku uruchomił program TERMO, w skład którego wchodzą granty OZE AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Bank Gospodarstwa Krajowego od początku roku uruchomił program TERMO, w skład którego wchodzą granty OZE AdobeStock

Po sukcesie mikroinstalacji fotowoltaicznych w domach rząd chciał powielić ten model na budynkach wielorodzinnych. To jednak trudniejsze, niż się wydaje.

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych zaczęło korzystać z inwestycji w formule prosumenta indywidualnego, ale w budynkach wielorodzinnych. Przełomem był pilotaż programu „Słoneczne dachy” w 2020 r. Wówczas coraz więcej wspólnot mieszkaniowych rozpoczęło składanie wniosków i pozyskiwanie środków z Wojewódzkich Funduszy Rozwoju Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak w praktyce wygląda działanie takich domowych instalacji na dachach naszych bloków? Zapytaliśmy o opinie kilka spółdzielni mieszkaniowych. – Nasze pierwsze instalacje fotowoltaiczne powstały w 2016 r. Mamy blisko 800 kW instalacji fotowoltaicznych i 100 kW w pompach ciepła w 36 blokach, w których mieszka 15 tys. mieszkańców – mówi prezes spółdzielni mieszkaniowej Wrocław-Południe Marek Dera. Pierwsze 35 instalacji zrealizowano z pożyczki z programu WFOŚiGW.

– Spłata odbywa się z wygenerowanych oszczędności. Pierwsze budynki już za dwa lata spłacą pożyczkę i opłaty za energię do części wspólnych (windy, oświetlenie, wentylacja, które pomniejszają wysokość czynszu – red.) w czynszach spadną o 50 proc. W przypadku 36. budynku, gdzie poza fotowoltaiką jest pompa ciepła i magazyn energii, szacujemy, że już w przyszłym roku koszty podgrzania wody spadną o 35 proc. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12676

Wydanie: 12676

Spis treści
Zamów abonament