Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na nowych zasadach
Dzięki nowym przepisom, które wejdą w życie w 2025 r., odbiorcy końcowi uzyskają prawo do technicznej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godzin. Regulacje te przewidują także inne zmiany, których zadaniem ma być wzmocnienie pozycji odbiorców końcowych.
Unia Europejska już od wielu lat tworzy regulacje prawne, które mają zachęcić odbiorców końcowych do wzięcia odpowiedzialności za transformację energetyczną. Świadomi i dobrze poinformowani odbiorcy są ważnym elementem budowania konkurencyjnego rynku energii elektrycznej, a dzięki mechanizmom aktywizującym, w tym możliwości wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, mogą oni efektywniej zarządzać kosztami konsumpcji i rzeczywiście wpływać na kształt rynku. Dążenie do decentralizacji produkcji energii elektrycznej wymaga przewartościowania ról uczestników rynku, a odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej są zmiany prawne – proponowane wpierw na poziomie prawa unijnego, a następnie transponowane do prawa krajowego. Wiele istotnych rozwiązań w obszarze zmian sprzedawcy energii elektrycznej zawarto w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE. Niedawno polski parlament uchwalił kilka nowelizacji ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, które implementując regulacje dyrektywy, zasadniczo przeorganizują procesy związane ze zmianą sprzedawcy energii elektrycznej.
Liberalizacja odpowiedzialności za rozwiązanie umowy
Dotychczas czynnikiem zniechęcającym odbiorców do rozwiązywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta