Prefabrykacja coraz mocniej rozwija się na polskim rynku budowlanym
Beton, drewno, rzadziej stal – rodzime firmy od lat dostarczają prefabrykaty z tych materiałów do składania budynków za granicą. Stopniowo zaznaczają też swoją obecność w kraju.
Pierwsza inwestycja w mieszkania na wynajem platformy UP2U powstanie z betonowych prefabrykatów Pekabeksu, deweloper J.W. Construction rusza z budową kolejnego osiedla z elementów z drewna, Unihouse pozyskał kolejny kontrakt na budowę bloków komunalnych z prefabrykatów drewnianych – to tylko kilka wiadomości z ostatnich tygodni świadczących o tym, że rynek wznoszenia budynków wielorodzinnych w sposób inny niż tradycyjne kładzenie cegieł systematycznie rośnie.
Czas to pieniądz
Zdaniem Jana Dziekońskiego, eksperta rynku mieszkaniowego i założyciela portalu analitycznego FLTR.pl, rozwój budownictwa modułowego to jeden z filarów programu „28 inicjatyw na rzecz naprawy mieszkalnictwa w Polsce”.
– W budownictwie komercyjnym czy infrastrukturalnym w Polsce prefabrykacja jest bardzo popularna, ale w budownictwie mieszkaniowym to raptem 1 proc. budynków wielorodzinnych. Mamy trochę błędne koło. Deweloperzy obawiają się, że mieszkań w takich budynkach klienci nie będą chcieli kupować, a konsumenci nie znają szerzej tej technologii, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta