Dajemy głos tym, które dotychczas milczały
Jestem przekonana, że jeśli jako ludzie nie zmienimy naszego podejścia do kobiet i do naszej matki ziemi – to nie ma dla nas przyszłości – uważa Dominika Kulczyk.
Czy rzeczywiście kobiety w Polskich firmach są dyskryminowane? Na czym to polega?
Od jakiegoś czasu w Kulczyk Foundation wolimy mówić o równowadze i potrzebie jej zachowania, zamiast mówienia o dyskryminacji. Ta nacechowana jest mocno pejoratywnie i od razu ustawia dyskusję konfrontacyjnie. A przecież my nie chcemy nikogo oskarżać ani winić. Musimy pamiętać, że słowa tworzą świat. To, jakich słów będziemy używać, ma ogromne znaczenie.
Chcemy zmienić świat, a do tego tak samo jak kobiet potrzebujemy mężczyzn. Ważne, by oni również zrozumieli ideę i włączyli się w pracę na rzecz tej zmiany. Tak jak w naszym zespole – Kulczyk Foundation – gdzie razem z wieloma dziewczynami pracują również chłopaki. Użyłam słowa „dziewczyny”, więc muszę powiedzieć też chłopaki… (śmiech). Potrzebujemy ich zrozumienia także dlatego, że wciąż jeszcze to oni w większości przypadków zarządzają firmami i podejmują decyzje, ale także dlatego, że tylko zmiana wprowadzana w harmonii tych dwóch światów może się przyjąć na stałe.
Kolejna ważna rzecz. My już o nic nie walczymy. Koncentrujemy się na przywróceniu równowagi, stąd nazwa konkursu. Wspólnie pracujemy na rzecz harmonii i współpracy. Na rzecz stworzenia takich warunków pracy dla kobiet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta