Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieważność umów w postępowaniu restrukturyzacyjnym

27 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Agata Duda-Bieniek Kacper Łada

Brak zgody właściwego organu postępowania restrukturyzacyjnego na zawarcie przez niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością przedsiębiorcy umowy z kontrahentem, może skutkować jej nieważnością. Taka umowa jest traktowana jako niezawarta, tj. nie wywołuje skutków prawnych z nią związanych od samego początku.

W wielu umowach o strategicznym znaczeniu dla danego przedsiębiorcy (np. w umowach najmu czy umowach o świadczenie usług) występują klauzule umowne pozwalające na jej natychmiastowe rozwiązanie w sytuacji, gdy w stosunku do jednej ze stron zostanie otwarte postępowanie restrukturyzacyjne.

∑ Czy takie formułowanie postanowień jest prawidłowe?

∑ W jakich sytuacjach restrukturyzowany przedsiębiorca powinien uzyskać zgodę odpowiedniego organu postępowania na zawarcie danej umowy?

∑ Co należy zrobić, żeby czynność prawna była w pełni ważna i skuteczna?

∑ Jakie skutki wywierają klauzule umowne zastrzegające możliwość rozwiązania umowy na wypadek otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego wobec jednej ze stron danej umowy?

Zgoda nadzorcy sądowego lub nadzorcy układu

Zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego (dalej „p.r.") po powołaniu nadzorcy sądowego dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda nadzorcy sądowego, chyba że ustawa przewiduje zezwolenie rady wierzycieli. Zgoda może zostać udzielona również po dokonaniu czynności w terminie trzydziestu dni od dnia jej dokonania.

Czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu dokonana bez wymaganej zgody jest nieważna. Oznacza to, że po otwarciu jednego z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, w którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12710

Wydanie: 12710

Spis treści

Reklama

Zamów abonament