Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Artyści mają się lepiej. Ich zarobki rosną głównie dzięki cyfrowej sztuce

27 października 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Aktorzy, muzycy i inni twórcy wyszli z pandemicznej zapaści. Pomógł w tym internet. Po raz pierwszy w historii większe wpływy wygenerowali z obszaru cyfrowego niż z występów na żywo czy radia i telewizji – wynika z najnowszego raportu CISAC, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Międzynarodowa Konfederacja Związków Autorów i Kompozytorów (CISAC), zrzeszająca ponad 5 milionów twórców działających w branżach muzycznej, audiowizualnej, sztuki, literatury i teatru, wyliczyła, że globalna suma zysków artystów ze źródeł cyfrowych sięgnęła w ub.r. rekordowego pułapu 4,2 mld euro. Wydarzenia na żywo i wpływy ze sprzedaży egzemplarzy dzieł artystów, a także radio i telewizję przyniosły „zaledwie” 4 mld euro. To sytuacja bez precedensu, gdy obszar „digital” przebił tradycyjne formaty.

Co ciekawe, o ile technologie cyfrowe stały się dla branży impulsem do wyjścia z covidowego dołka, o tyle jednocześnie są one dziś potężnym zagrożeniem. Dotyczy to przede wszystkim sztucznej inteligencji, która budzi popłoch wśród aktorów, muzyków, scenarzystów czy pisarzy.

Covidowy kryzys minął

Artyści mogą już zapomnieć o latach kryzysu wywołanych pandemią. Ich zarobki w minionym roku skoczyły średnio o ponad 26 proc. – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Z raportu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12710

Wydanie: 12710

Spis treści

Reklama

Zamów abonament