W poszukiwaniu środków na proekologiczne inwestycje
W finansowaniu transformacji energetycznej udział biorą sektor publiczny i prywatny. Potrzeby są bardzo duże.
Działania na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych wymagają konsekwencji i przyspieszenia. Naukowcy alarmują, że sytuacja jest już niebezpieczna.
– Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Jeżeli chcemy spowolnić wzrost globalnych temperatur do celu 1,5 stopnia Celsjusza, musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do końca tej dekady i osiągnąć standard zero netto do 2050 r. – apelowała podczas niedawnej konferencji PRECOP 28 Sanda Ojiambo, zastępczyni sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wezwała biznes na całym świecie do wyznaczenia krótkoterminowych celów zgodnych ze ścieżką 1,5 stopnia Celsjusza, a celów długoterminowych zgodnych ze standardem zero netto.
Potrzebne setki miliardów
Zielona transformacja wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych. Zgodnie ze strategią zrównoważonego finansowania Komisji Europejskiej w bieżącym dziesięcioleciu Europa będzie potrzebować dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld euro rocznie, a ponadto 130 mld euro na osiągnięcie innych celów środowiskowych.
Co najmniej 100 mld dolarów rocznie na tzw. kapitał klimatyczny muszą przeznaczyć kraje rozwinięte, aby wypełnić luki w finansowaniu wynikające z porozumienia paryskiego. Z kolei kraje rozwijające się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta