Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto oceni projekty przy udzielaniu dofinansowania ze środków unijnych?

27 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marek Ososko

Warunkiem otrzymania wsparcia z funduszy unijnych jest przejście procesu selekcji zakończonego pozytywną oceną wniosku beneficjenta. Wybór projektów do dofinansowania powinien nastąpić w sposób profesjonalny, bezstronny i rzetelny, co ma zagwarantować specjalna komisja, powoływana przez instytucje zarządzające programami operacyjnymi.

Zgodnie z zasadami ustanowionymi w Rozporządzeniu ogólnym dla funduszy europejskich w perspektywie finansowej 2021-20271 instytucje zarządzające powinny przeprowadzić ocenę projektów według niedyskryminacyjnych i przejrzystych procedur, zapewniających, aby wkład finansowy Unii był przyznawany w pierwszej kolejności tym operacjom, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów programu. Każdy projekt zgłoszony do dofinansowania musi przejść proces wszechstronnej i szczegółowej weryfikacji, w tym w zakresie zgodności z prawem wspólnotowym i krajowym, obowiązującymi politykami i strategiami Unii, możliwości realizacji celów programu, jak też zapewnienia zasady pomocniczości, zrównoważonego rozwoju, efektywności oraz zdolności do sfinansowania i utrzymania trwałości operacji. Gwarancją utrzymania wysokich standardów oceny, przy jednoczesnym zachowaniu równości szans w dostępie do środków UE jest specjalizacja i podział zadań wynikający z ustawy wdrożeniowej na lata 2021-20272.

Komisja i jej zadania

Jak stanowi art. 53 ww. ustawy, na potrzeby wyboru projektów w ramach programów operacyjnych należy powołać komisję oceny projektów oraz określić regulamin jej pracy. Komisja oceny projektów (KOP) stanowi kolegialny aparat pomocniczy właściwej instytucji, wspomagający ją w procesie decyzji o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12710

Wydanie: 12710

Spis treści

Reklama

Zamów abonament