Źródła finansowania zielonej transformacji w Polsce do 2030 r.
Zielona transformacja wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych. Warto jednak pamiętać, że negatywne skutki zmian klimatu dotykają nas wszystkich. Skąd wziąć środki na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę efektywności energetycznej oraz ochronę środowiska naturalnego?
Według analizy ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu przygotowanej na zlecenie Banku Ochrony Środowiska, zaspokojenie potrzeb finansowych polskiej gospodarki w realizowaniu celów klimatycznych będzie wymagało inwestycji przekraczających 300 mld euro do 2030 roku. To kwota wręcz gigantyczna, będąca około 2,5 razy większa od całego rocznego budżetu naszego kraju.
Z kolei analitycy EY szacują, że inwestycje w transformację samego polskiego rynku energetycznego do 2030 roku sięgną nawet 135 mld euro.
Niezależnie, o jakich sumach mowa, każde wydane na zieloną transformację euro, przyniesie wymierne korzyści. Dlatego na wydatki z nią związane należy patrzeć jak na inwestycję.
Zielona siła
Transformacja energetyczna zdecydowanie wzmocni siłę polskiej gospodarki, zwiększy jej konkurencyjność oraz atrakcyjność w oczach potencjalnych inwestorów. Dodatkowo, co dobitnie pokazała rosyjska agresja na Ukrainę, dążenie do net zero stanowi także kluczowy element budowania bezpieczeństwa i stabilności naszego kraju.
Jak wskazują liczni eksperci, koszty wynikające z bierności wobec kryzysu klimatycznego znacznie przeważą koszty podjęcia koniecznych działań, aby go ograniczyć. Z wyliczeń Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w naszym kraju w ciągu ostatnich 40 lat straty poniesione w następstwie anomalii pogodowych oszacowano na około 70 mld zł. Co więcej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta