Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w planowaniu przestrzennym – czy nowe inwestycje zostaną wstrzymane?

05 stycznia 2024 | Biznes | Dawid Trela

Brak możliwości zmiany studium, przy jednoczesnym związaniu gminy jego ustaleniami przy uchwalaniu lub zmianie planu miejscowego, może wstrzymać realizację nowych inwestycji w tzw. okresie przejściowym – do uchwalenia planów ogólnych – najpóźniej do końca 2025 roku.

24 września br. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (UPZP) oraz niektórych innych ustaw (Nowelizacja). Jej celem jest przede wszystkim uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedur planistycznych oraz wprowadzenie rozwiązań mających przeciwdziałać chaosowi przestrzennemu, w tym niekontrolowanemu rozlewaniu się zabudowy.

Plan ogólny zastąpi studium

Nowelizacja wprowadza nowy rodzaj aktu planowania przestrzennego – plan ogólny gminy, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Podobnie jak studium plan ogólny będzie obligatoryjnie sporządzany i uchwalany dla całego obszaru gminy. W odróżnieniu jednak od studium plan ten jest aktem prawa miejscowego.

Plan ogólny ma przedstawiać swego rodzaju schemat zagospodarowania przestrzeni, będąc przy tym aktem bardziej konkretnym i zwięzłym niż studium. Będzie on wiążący zarówno przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Każda gmina w Polsce powinna uchwalić plan ogólny do końca 2025 r. Jeżeli tego nie zrobi, od 1 stycznia 2026 r., co do zasady, nie będzie możliwe uchwalanie planów miejscowych oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12765

Wydanie: 12765

Spis treści

Reklama

Opinie

Zamów abonament