Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papieży dwóch, czyli relacja Benedykta XVI z Franciszkiem

05 stycznia 2024 | Plus Minus | Paweł Chmielewski
rAndreas Zerndl/shutterstock
autor zdjęcia: Andreas Zerndl
źródło: Rzeczpospolita
rAndreas Zerndl/shutterstock

Mając w pamięci pogrzeb św. Jana Pawła II, odebrano pochówek jego następcy jako niegodny papiestwa.

Jeżeli mielibyśmy wierzyć propagandzie mediów watykańskich, w relacjach „dwóch papieży” nie było nigdy żadnych napięć. A jednak do swoistego „zgrzytu” doszło relatywnie szybko. Papież Bergoglio wystosował we wrześniu 2013 roku do swojego poprzednika prośbę o opinię na temat wywiadu, którego udzielił „La Civilta Cattolica”; egzemplarz gazety miał Benedyktowi przekazać abp Gänswein.

Benedykt udzielił odpowiedzi w liście datowanym na 27 września. Stwierdził, że „zgadza się ze wszystkim”, co powiedział Franciszek, ale chciałby zwrócić uwagę na pewne dodatkowe sprawy związane z aborcją, antykoncepcją oraz homoseksualizmem. Dokonał tam niezwykle uprzejmej i delikatnej krytyki pewnego lekceważenia, jakie papież zaprezentował w wywiadzie wobec zaangażowania katolików na rzecz ochrony życia i walki z antykoncepcją.

Rady starszego papieża

Benedykt XVI w pełni zgodził się z tym, że ta tematyka musi mieć w przepowiadaniu swoje właściwe miejsce; podkreślił jednak, że nauczył się od św. Jana Pawła II, jak ważne są to kwestie. „Powszechna walka przeciwko tej konkretnej i praktycznej negacji Boga żywego pozostaje bez wątpienia koniecznością” – napisał. W sprawie homoseksualizmu zwrócił uwagę, że należy bardzo ściśle odróżnić kwestię podejścia Kościoła do osób homoseksualnych od problemu ideologii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12765

Wydanie: 12765

Spis treści

Reklama

Opinie

Zamów abonament