W gospodarce rośnie popyt na zielone paliwa
Spółki produkują i zużywają coraz więcej surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych. Dalszy rozwój rynku zależy od regulacji, dotacji i technologii.
W Polsce i na świecie systematycznie rośnie rola surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych. To z jednej strony rezultat intensyfikacji działań zmierzających do ochrony klimatu i środowiska, a z drugiej coraz bardziej widocznych w globalnej gospodarce trendów polegających na ograniczaniu udziału zużycia paliw kopalnianych. Mimo że proces przechodzenia na produkty bio i eko postępuje dość wolno, to polskie spółki już mają pewne osiągnięcia.
Regulacje i postęp
Ponad rok temu Orlen uruchomił pierwszy hub wodorowy w Trzebini, produkujący wodór o jakości paliwa nadającego się do zasilania pojazdów mechanicznych. „Kolejny hub powstaje we Włocławku. Wytwarzany w nim, w procesie elektrolizy solanki, niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany w przemyśle i transporcie” – podaje zespół prasowy Orlenu. Dodaje, że do końca 2030 r. grupa planuje intensywny rozwój biznesu wodoru jakości automotive i budowę w Polsce, Czechach i na Słowacji około 100 stacji tankowania wodoru.
W Trzebini działa też linia do produkcji biokomponentów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta