Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapki na inwestora w procedurach budowlanych – zgody i pozwolenia

26 stycznia 2024 | Biznes | Kamil Kłosiński

Na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku, ale także w jego otoczeniu, wymagane jest pozwolenie konserwatorskie. Nawet pozornie niewielkie inwestycje czy prace mogą wymagać pozwolenia wodnoprawnego bądź zgłoszenia. Niedochowanie tych formalności może skutkować poważnymi problemami.

Dla inwestorów niejednokrotnie zaskakujące jest, jak dużo różnych uzgodnień, pozwoleń i opinii muszą oni załatwić, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Proces budowlany regulowany jest przez wiele ustaw i wiele organów administracji ma kompetencje do wyrażania swego stanowiska. W tekście przedstawię dwie z nich: ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawę Prawo wodne, wskazując jednocześnie najpowszechniejsze problemy występujące w praktyce.

Zróżnicowanie formy ochrony zabytków

Prawo budowlane oraz ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nakładają daleko idące ograniczenia dla planów prowadzenia robót budowlanych przy obiektach zabytkowych. Ich zakres różni się w zależności od formy ochrony zabytku, które wymienione zostały w art. 7 ustawy o ochronie zabytków. Na gruncie budowlanym istotne są przede wszystkim te dotyczące wpisu do rejestru zabytków (z ich podziałem na tzw. wpisy indywidualne oraz dotyczące historycznego układu urbanistycznego) oraz wpisu do ewidencji zabytków.

Art. 39 Prawa budowalnego rozróżnia formę ingerencji konserwatora zabytków w proces budowlany w ten sposób, że dla prowadzenia robót:

∑ przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymagane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12782

Wydanie: 12782

Spis treści
Zamów abonament