Ochrona franczyzobiorców coraz bliżej
Podawanie szczegółowych informacji przez franczyzodawców może pozwolić uniknąć franczyzy tym, którzy nie akceptują ryzyka z nią związanego.
W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem do kodeksu cywilnego umowy franczyzy. 11 grudnia 2023 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, który dotyczy uregulowania tej umowy. Projekt został skierowany do opiniowania.
Pomimo że umowa franczyzy jest szeroko stosowana wśród przedsiębiorców, jest obecnie umową nienazwaną zawieraną w ramach swobody kontraktowej, tzn. żadna z ustaw nie reguluje niezbędnych elementów tej umowy, a jej treść może być dowolnie kształtowana przez strony.
Zgodnie z definicją zawartą w projekcie przez umowę franczyzy franczyzodawca zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, udostępnić franczyzobiorcy za opłatą do korzystania koncepcję lub technikę prowadzenia działalności gospodarczej oraz rzeczy lub prawa służące wykonywaniu tej działalności, w szczególności nazwę przedsiębiorstwa, znaki towarowe lub patenty, a franczyzobiorca zobowiązuje się do prowadzenia we własnym imieniu i na własny rachunek działalności gospodarczej zgodnie z udostępnioną koncepcją lub techniką, w oparciu o udostępnione rzeczy lub prawa oraz do zapłaty umówionej opłaty.
Cel zmian
W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że celem zmian jest ochrona franczyzobiorców, którzy w aktualnych warunkach rynkowych pozostają w słabszej pozycji względem franczyzodawców. Projektodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta