Czy utworzenie fundacji rodzinnej może być ryzykowne?
Niektóre działania podejmowane z wykorzystaniem fundacji rodzinnej mogą zostać uznane przez organy podatkowe za podlegające klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowana i skutkować sankcjami finansowymi. Są sposoby, by to ryzyko ograniczyć.
Instytucja fundacji rodzinnej istnieje w polskim porządku prawnym ponad pół roku i od momentu powstania korzysta z szeregu atrakcyjnych rozwiązań podatkowych. Przede wszystkim, jest ona zwolniona podmiotowo z CIT oraz zasadniczo nie podlega obowiązkowi zapłaty CIT na bieżąco. Obowiązek ten jest odroczony w czasie i powstaje dopiero w momencie wypłaty środków fundacji do beneficjenta bądź fundatora, czym konstrukcyjnie przypomina w pewnym zakresie system estońskiego CIT. W odniesieniu do fundacji rodzinnej stosowana jest ryczałtowa stawka CIT w wysokości 15 proc. wartości wypłacanego świadczenia.
Beneficjenci wypłat z fundacji rodzinnej również korzystają z atrakcyjnych zasad opodatkowania. W przypadku osób z tzw. grupy zerowej, tj. należących do najbliższej rodziny fundatora, w zakresie przychodu z tytułu świadczeń otrzymanych z fundacji, ustawodawca przewidział zwolnienie z PIT. Osoby należące do grupy I i II grupy zapłacą PIT według stawki 10 proc., natomiast pozostałe – objęte są stawką 15 proc. wartości wypłacanego świadczenia.
Zalety fundacji rodzinnej…
Ustawodawca, w uzasadnieniu do ustawy wprowadzającej fundację rodzinną, jako cel wskazał przede wszystkim gromadzenie rodzinnego majątku pozwalającego na zatrzymanie kapitału w kraju, kontynuację działalności biznesowej przez przyszłe pokolenia, zminimalizowanie ryzyka związanego z sukcesją jak również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta