Czy czeka nas paraliż inwestycyjny?
Może dochodzić do sytuacji, że nieruchomość nabywana z myślą o budowie domu, nieobjęta zapisami miejscowego planu nie będzie mogła zostać zabudowana, gdyż nie będzie aktu prawa miejscowego, który by to umożliwiał.
Wraz z uruchomieniem kredytu 2 proc. rynek nieruchomości ogarnął swoisty szał. Rekordowe tempo sprzedaży doprowadziło do gwałtownego wzrostu nie tylko cen, lecz także ryzyka, które nieodzownie towarzyszy szybkim, nieprzemyślanym zakupom. Podaż, nienadążająca za napędzanym popytem, w dalszym ciągu próbuje się odbudować, a w tym czasie na rynek trafiają nieruchomości, które choć atrakcyjne na pierwszy rzut oka, mogą okazać się w najbliższym czasie pułapką inwestycyjną. Dlaczego?
Szumna nowelizacja
Wprowadzone zmiany do ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej jako: u.p.z.p.), ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: nowelizacja), doprowadziły do przełomowych modyfikacji w zakresie planowania przestrzennego. Towarzyszyły im szumne wypowiedzi polityków wskazujących na rewolucyjne uproszczenie przepisów prawa pozwalające na szybkie i sprawne uchwalanie planów miejscowych oraz planów ogólnych, a także koniec z patodeweloperką. Przyjęte przez nich założenie, zgodnie z którym uchwalenie planów ogólnych zajmie niespełna rok, jest jednak nadto optymistyczne. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę mocno nadwerężone budżety gmin, ograniczoną liczbę fachowców, a także dotychczasowe doświadczenia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta