Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Areszt nawet w śpiączce?

26 stycznia 2024 | Prawo co dnia | Jakub Przybyliński

Zmiany w prawie dotyczące tymczasowego aresztowania powinny prowadzić do właściwego zabezpieczenia przebiegu procesów karnych z uwzględnieniem praw podejrzanych.

Jesień 2023 roku przyniosła liczne zmiany w postępowaniu karnym. Pod koniec września w życie weszła bowiem niekomentowana szerzej nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która istotnie zmodyfikowała kształt wielu instytucji. Przykładem są zmiany w obszarze stosowania środków zapobiegawczych.

Zasadniczo do zastosowania środków zapobiegawczych niezbędne jest wykonanie trzech czynności. Po pierwsze, sporządzenie postanowienia o zastosowaniu danego środka, po drugie, ogłoszenie tego postanowienia podejrzanemu i wreszcie przesłuchanie go.

Wyjątkiem od obowiązku natychmiastowego przesłuchania podejrzanego jest sytuacja, w której ten ukrywa się lub przebywa poza granicami kraju. Wtedy sąd może wydać postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i poszukiwaniu podejrzanego listem gończym bez względu na to, czy podejrzany został przesłuchany (art. 279 § 2 k.p.k.).

Odroczenie w czasie

Na gruncie nowelizacji ustawodawca zdecydował się wprowadzić kolejny wyjątek, tym razem od obowiązku niezwłocznego ogłoszenia postanowienia o zastosowaniu środków zapobiegawczych i przesłuchaniu podejrzanego. Mowa tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12782

Wydanie: 12782

Spis treści
Zamów abonament