Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa krajowa ocena ryzyka AML i jej wpływ na działalność instytucji

26 stycznia 2024 | Prawo i podatki | Nikola Jadwiszczak-Niedbałka

Choć nie należy zwlekać z przeprowadzeniem aktualizacji ogólnej oceny ryzyka (a co najmniej jej przeglądu pod kątem ewentualnych zmian), to niezasadnym jest wymaganie od instytucji obowiązanych, że nastąpi to natychmiast.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej 6 grudnia 2023 roku opublikował nową krajową ocenę ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu („AML/CFT”). Na nową krajową ocenę ryzyka AML/CFT trzeba było czekać długo, bo aż cztery lata. Poprzednia jej wersja datowana bowiem była na rok 2019. W międzyczasie, tj. 27 października 2022 roku, Komisja Europejska opublikowała trzecie już z kolei sprawozdanie w sprawie oceny ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, które ma wpływ na rynek wewnętrzny i dotyczy działalności transgranicznej (pierwsze opublikowano w 2017 roku, a drugie w 2019 roku). Dlaczego publikacja nowej krajowej oceny ryzyka AML/CFT jest tak istotna dla instytucji obowiązanych?

Czym jest krajowa ocena ryzyka?

Obowiązek przygotowania oraz publikacji krajowej oceny ryzyka AML/CFT wynika wprost z ustawy z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu („Ustawa AML/CFT”). Krajowa ocena ryzyka AML/CFT stanowi kompleksowe ujęcie polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Są w niej szeroko omówione zagadnienia związane z rynkiem finansowym i pozafinansowym w Polsce (które mają kluczowe znaczenie w kontekście AML/CFT) czy zagrożeniami i podatnościami, jakie niesie za sobą pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Dodatkowo w krajowej ocenie ryzyka AML/CFT w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12782

Wydanie: 12782

Spis treści
Zamów abonament