Kontrakt managerski w 2024 roku. Czy to dobre rozwiązanie?
Kontrakt managerski nie daje zbyt dużych profitów jeśli chodzi o kwestie podatkowe, a jego nieprzemyślana konstrukcja może powodować, że ryzyko w podatku dochodowym i VAT wzrośnie.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w wielu firmach, pojawia się konieczność powierzenia zarządzania całą firmą lub jej poszczególnym działami profesjonalnemu managerowi. Jest to nieodzowne do utrzymania pozycji na rynku, ale też wykorzystania potencjału firmy i jej personelu. W związku z tym pojawia się pytanie: jaka forma prawna będzie najlepsza, najbardziej opłacalna. Czy z managerem należałoby zawrzeć umowę o pracę, czy raczej powierzyć mu obowiązki na podstawie umowy o świadczenie usług doradczych w ramach działalności gospodarczej (relacja B2B)? A może rozwiązaniem będzie kontrakt managerski? To rozwiązanie było swego czasu dość popularne, jednak w ostatnich czasach wydaje się tracić na znaczeniu.
Konstrukcja kontraktu managerskiego
Kontrakt managerski to przykład jednej z tzw. umów nienazwanych – nie ma on wyraźnej regulacji ustawowej w kodeksie cywilnym czy innych ustawach, zawierany jest w oparciu o generalną swobodę kontraktowania. Pozornie daje to szeroką możliwość kształtowania relacji między firmą a managerem, w szczególności zasad i sposobu sprawowania zarządu, uprawnień managera względem pracowników, sposobu raportowania względem właścicieli, czasu i miejsca wykonywania usług, a także zasad wynagrodzenia i np. kar umownych. Dzięki temu strony mogą czerpać w zasadzie dowolnie z dorobku innych umów – kontrakt managerski może więc być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta