Korekta faktury za energię elektryczną
Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Przepisy podatkowe formułują ogólną zasadę, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi.
Korekta w VAT
W przypadku dostaw energii elektrycznej na rzecz innego podatnika podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a oraz art. 19a ust. 7 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury, jednak faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. W sytuacji, gdy podatnik nie wystawił w terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawianie, a w przypadku, gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności. Powstaje zatem pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wystawienia faktury korygującej z tytułu dostawy energii elektrycznej?
PRZYKŁAD
Spółka otrzymała od dostawcy energii elektrycznej fakturę korygującą in minus. Faktura została wystawiona w styczniu 2024 r., a dotyczy sprzedaży za listopad 2023 r. W którym miesiącu spółka powinna rozliczyć fakturę korygującą in minus?
Zgodnie z zasadą wynikającą z ustawy o podatku od towarów i usług faktura korygująca in minus powinna zostać przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta