Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leasing auta osobowego a odliczenie VAT

29 stycznia 2024 | Podatki i rachunkowość | KAROLINA MNICH

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj sprawnie działające przedsiębiorstwo, które nie korzystałoby z dobrodziejstwa motoryzacji. Zakup samochodu to jednak spory wydatek, dlatego też przedsiębiorcy często decydują się na nieco bardziej liberalną w swojej konstrukcji formę finansowania samochodu – leasing. W artykule omówimy wątpliwości związane z kwestią odliczenia VAT naliczonego z tytułu wzięcia samochodu w leasing.

Umowa leasingowa przypomina w swoich założeniach instytucję dzierżawy, pozwalając po upływie określonego czasu na wykupienie pojazdu za wcześniej ustaloną cenę. W ramach umowy leasingowej obok samej raty mogą jednak pojawić się różnego rodzaju opłaty dodatkowe takie jak: opłata wstępna, opłata za wykup samochodu, za zmianę harmonogramu spłaty czy też za przedłużenie umowy a w raz z nimi szereg wątpliwości o charakterze prawno-podatkowym.

Prawo do odliczenia VAT

Co do zasady, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary bądź usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wyjątek od powyżej zasady przewidziany został w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku VAT naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Pojazdami samochodowymi są pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (art. 2 pkt 34 ustawy o VAT). Definicja ta obejmuje przede wszystkim samochody osobowe.

Przepis ograniczający prawo odliczenia VAT do 50 proc., zgodnie z art. 86a ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, nie znajduje jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12784

Wydanie: 12784

Spis treści
Zamów abonament