Nanotechnologia spowoduje przełom w regeneracji tkanki kostnej
| Naszą ambicją i determinacją jest wdrożenie nanomateriałów w celu poprawy zdrowia ludzi, powrotu do pracy i życiowej aktywności osób unieruchomionych z powodu uszkodzeń kości – mówi Urszula Szałaj z Laboratorium Nanostruktur Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk.
Laboratorium specjalizuje się w syntezach nanoproszków HAP, ZrO2 i ZnO. Do czego służą takie nanoproszki i czy mają Państwo plany rozwoju tej działalności?
Nanotechnologia rozwinęła się dzięki odkryciu, że materiał o rozmiarze poniżej 100 nm ma odmienne właściwości niż jego większy odpowiednik. Właściwości nanocząstek również zależą od ich rozmiaru. Stosując autorskie reaktory mikrofalowe, opanowaliśmy trudną sztukę regulacji wielkości nanocząstek, co wyróżnia nas w skali światowej. W zakresie medycyny skupiamy się na nanocząstkach hydroksyapatytu (HAP) o nazwie handlowej GoHAP, przeznaczonego do regeneracji tkanki kostnej, oraz tlenku cynku (ZnO) do nadawania właściwości antybakteryjnych. Szczególnie skupiliśmy się na syntezie GoHAP, która pozwala na uzyskanie materiału identycznego z naturalnie zawartym kościach! Przełomowa technologia pozwala regulować wielkości nanocząstek tak aby były dostosowane do rodzaju tkanki kostnej gdzie będą stosowane, gdyż wielkość naturalnego HAP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta