Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaewidencjonować przekwalifikowanie nieruchomości inwestycyjnej do środków trwałych i odwrotnie

29 stycznia 2024 | Podatki i rachunkowość | Magdalena Samborek

Spółka może stać się właścicielem nieruchomości inwestycyjnej w wyniku nabycia, otrzymania w postaci aportu, przekwalifikowania ze środków trwałych oraz wytworzenia we własnym zakresie. Do celów ewidencyjnych w rachunkowości główne znaczenie ma jej przeznaczenie, dlatego każdej zakupionej nieruchomości nie należy traktować tak samo.

Przeznaczenie, stanowiące kryterium prawidłowej klasyfikacji nieruchomości w aktywach spółki sprowadza się najczęściej do dwóch sytuacji. W pierwszej zakupioną nieruchomość zamierzamy używać na potrzeby działalności jednostki, a w drugiej czerpać z jej zakupu korzyści finansowe. W pierwszej sytuacji nieruchomości będziemy traktować jako zwykłe środki trwałe. Natomiast nieruchomości nabyte w celu czerpania korzyści z przyrostu jej wartości lub uzyskiwania innych korzyści ekonomicznych (np. w postaci czynszów), należy zakwalifikować do inwestycji.

Definicje w ustawie o rachunkowości …

Definicję środka trwałego oraz inwestycji znajdziemy w ustawie o rachunkowości odpowiednio w art. 3 ust. 1 pkt 15 i 17.

Za środki trwałe uznaje się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Do środków trwałych zalicza się w szczególności: nieruchomości (w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego), maszyny, urządzenia, środki transportu, ulepszenia w obecnych środkach trwałych oraz inwentarz żywy.

Za inwestycję należy natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12784

Wydanie: 12784

Spis treści
Zamów abonament