Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasz priorytet to nadrobić czas stracony w ostatnich latach

29 stycznia 2024 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik
źródło: Rzeczpospolita

AI coraz bardziej nas otacza i musimy mieć przepisy, które będą ją regulować, dadzą poczucie bezpieczeństwa w zarządzaniu wszystkimi procesami sztucznej inteligencji. Chcemy przyjęcia tej regulacji, która pozwoli wzmocnić polski i europejski rynek, żeby obywatel czuł się na nim bezpieczny – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji.

Jakie pan wyznacza priorytety dla Ministerstwa Cyfryzacji na tę kadencję?

Rola cyfrowego państwa rośnie i cały czas będzie rosła. Nowe technologie w życiu człowieka będą miały coraz większe znaczenie – w codziennym funkcjonowaniu, pracy, w zakresie zdrowia, edukacji, polityk społecznych, ale także realizacji usług i wsparcia ze strony administracji na każdym szczeblu. Coraz więcej osób korzysta z rozwiązań cyfrowego świata, który coraz bardziej wypełnia naszą rzeczywistość. Dziś wyzwania dla Polski to wyzwania cyfrowej dekady, czyli horyzontu co najmniej do roku 2030. Nie projektujemy więc zmian legislacyjnych na jedną kadencję. Myślimy o takich, które będą unowocześniane, dostosowywane do szybko zmieniającej się rzeczywistości, ale będą stanowić pewną „pałeczkę sztafety cyfrowej”. Bo tak traktuję nasze działania w resorcie od połowy grudnia. Chcemy, żeby następcy, kimkolwiek będą, mieli możliwości dalszego rozwoju cyfrowego państwa.

Jeden z głównych priorytetów ministerstwa, to nadrobić czas stracony w ostatnich latach. Chodzi tu o implementacje regulacji UE, które są w toku albo już powinny być w Polsce przygotowane, ale poprzednicy nic w tej sprawie nie robili. A także o regulacje, które sami będziemy projektować i wskazywać jako główne kierunki rozwoju.

Chciałbym też unowocześnienia w obszarze usługowym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12784

Wydanie: 12784

Spis treści
Zamów abonament