Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest utwór

30 stycznia 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Michał Markiewicz

Trybunał Sprawiedliwości UE ma w związku z pytaniami, które trafiły do niego w 2023 r., szansę na doprecyzowanie zakresu prawnoautorskiej ochrony w Unii. Tylko czy skorzysta z tej okazji?

Jedną z głównych osi sporów w zakresie prawa autorskiego jest wątpliwość, czy określone dobro może być chronione prawem autorskim, tj. czy spełnia kryteria ochrony. Jest to bowiem jedna z podstawowych form obrony w sporach prawnoautorskich poprzez wskazanie, że przejęty element utworu nie spełnia cech prawnoautorskich ochrony albo że w ogóle nie mamy do czynienia z przedmiotem podlegającym jakiejkolwiek ochronie.

Z reguły wątpliwości w zakresie kwalifikacji dzieła dotyczą przesłanki „indywidualnego charakteru dzieła” na gruncie polskiej ustawy lub „własnej intelektualnej twórczości autora”, na którą powołuje się Trybunał Sprawiedliwości UE, definiując zakres zastosowania dyrektywy 2001/29/WE. Należy zauważyć, że polska przesłanka – ze względu na jej ogólny charakter oraz wymóg prounijnej wykładni – w istocie jest tożsama z przesłanką opisywaną w wyrokach TSUE.

Prawo polskie…

Od wielu lat brakuje nam jasnych kryteriów rozgraniczających to, co chronione, od tego, co można swobodnie wykorzystywać. Sądy posiłkują się różnymi metodami oceny, czy dane dzieło stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Wydaje się, że najbardziej intuicyjnym narzędziem do weryfikacji tej przesłanki jest „test statystycznej jednorazowości”, stosowany m.in. w wyrokach Sądu Najwyższego. Polega on na odpowiedzi na dwa pytania. Pierwsze, czy taki sam albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12785

Wydanie: 12785

Spis treści

Życie Regionów

Zamów abonament