Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dieta nie jest świadczeniem pracowniczym

30 stycznia 2024 | Administracja i samorząd | Mateusz Adamski

Zwyczajne relacje społeczne nie generują żadnych odrębnych kosztów, które można byłoby potraktować jako związane z wykonywaniem funkcji radnego.

Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, który rozpatrywał skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody zachodniopomorskiego.

Zakwestionowana uchwała

Uchylono w rozstrzygnięciu wojewody uchwałę Rady Miejskiej w Nowym Warpnie, która przewidywała, że dieta nie będzie przysługiwała radnemu, jeżeli w danym miesiącu nie będzie uczestniczył w żadnym ze wskazanych przez radę posiedzeń (rady, komisji), niezależnie od tego, czy będzie on wykonywał inne obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją.

Jakie obowiązki

Wojewoda zwrócił uwagę, że obowiązki radnego nie ograniczają się jedynie do uczestnictwa w sesjach rady, posiedzeniach komisji czy innych organów. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radny ma obowiązek kierowania się dobrem wspólnoty samorządowej. Do zadań radnego należy utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a zwłaszcza przyjmowanie zgłaszanych przez mieszkańców gminy postulatów i przedstawiania ich organom gminy do rozpatrzenia. Jak podkreślono, że uczestnictwo w sesjach rady gminy i w pracach komisji lub innych organów, do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12785

Wydanie: 12785

Spis treści

Życie Regionów

Zamów abonament