Zrównoważony rozwój – chwilowy trend czy nowa rzeczywistość
Nieuwzględnienie priorytetów ESG w strategiach firm może negatywnie wpłynąć nie tylko na wizerunek firmy, ale także na koszty jej funkcjonowania oraz cały proces biznesowy.
Nowe wymagania wynikające z wdrożenia unijnych przepisów dotyczących taksonomii oraz dyrektyw CSRD i CS3D będą wchodziły w życie stopniowo. Jednak firmy do nowych wymogów powinny przygotowywać się już dzisiaj.
Postępująca ewolucja rynku kapitałowego przyczyniła się do powstania koncepcji zrównoważonego rozwoju biznesu. Zgodnie z tą ideą firmy powinny patrzeć szerzej na swoją działalność i nie ograniczać się jedynie do troski o swój interes ekonomiczny. Biznes powinien przynosić szeroko pojęte korzyści wszystkim interesariuszom, społecznościom lokalnym i środowisku.
ESG to jednak nie tylko kwestie środowiskowe. Skrót ten oznacza czynniki, na podstawie których tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Rozwijając ten skrót można wskazać, że ESG składa się: E – środowisko (z ang. environmental), S – społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – ład korporacyjny (z ang. corporate governance).
Wymogi unijne, ale nie tylko
Transformację przedsiębiorstw ku ESG napędzają przede wszystkim nowe wymogi Unii Europejskiej, ale coraz więcej firm dostrzega potencjalne korzyści z tym związane. Kluczowe znaczenie odgrywają w tym zakresie akty prawne dotyczące raportowania, tj. taksonomia oraz dyrektywy unijne: CSRD i CS3D. Taksonomia określa rodzaje działalności zrównoważonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta