Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest już nowa norma ISO/IEC 42001:2023

30 stycznia 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Michał Nowakowski

Przedsiębiorcy otrzymali do dyspozycji dokument, który określa wymogi i daje wskazówki co do tworzenia, wdrażania oraz implementowania, a także usprawniania systemu zarządzania AI w organizacji.

Systemy sztucznej inteligencji, te bardziej zaawansowane, są dla nas w jakimś stopniu nieodkryte. To ich zaleta, bo mogą nas pozytywnie zaskoczyć, ale i wada, bo mogą stanowić źródło wielu problemów, o czym pisałem kilka dni temu, w tym także w kontekście problematyki (nie)wyjaśnialności, czyli trudności w zrozumieniu „dlaczego”. W rzeczywistości wyzwań jest znacznie więcej i należy się zastanowić, jak podejść do AI w taki sposób, aby z jednej strony „wycisnąć” jak najwięcej, a z drugiej zapewnić szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Podejść jest tyle, ile organizacji, ale jedno jest pewne – JAKIŚ porządek musi być. W zapewnieniu tego porządku może pomóc nowa norma, która pojawiła się kilka tygodniu temu.

Mowa tutaj o ISO/IEC o numerze 42001:2023, która wprowadza standaryzację (dla tych, którzy się na nią zdecydują) w zakresie zarządzania systemami AI. To taki odpowiednik normy ISO 27001 (bezpieczeństwo informacji), ale dla znacznie szerszego obszaru rozwijania i wykorzystania systemów sztucznej inteligencji. Oczywiście sama norma w wielu miejscach odsyła także do innych norm, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku lub są z nami dłuższy czas. Przechodząc przez jej meandry musimy uzbroić się w cierpliwość i kartę kredytową, jeżeli w naszym folderze nie posiadamy pozostałych normatywów. Tak czy inaczej norma jest już dostępna i można zacząć budować na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12785

Wydanie: 12785

Spis treści

Życie Regionów

Zamów abonament