Fundacja rodzinna w strukturze transakcji M&A – korzyści i ryzyko
Fundacja rodzinna umożliwia bezpieczne akumulowanie kapitału rodzinnego, reinwestycję zgromadzonych środków oraz kontynuację działalności przez przyszłe pokolenia bez negatywnego wpływu na kondycję przekazywanego przedsiębiorstwa.
Korzystając z doświadczeń państw zachodnioeuropejskich, wzorując się na ustawodawstwie Austrii, Niemiec, Malty, Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein, polscy przedsiębiorcy otrzymali w zeszłym roku nowe narzędzie komplementarne do tradycyjnych spółek prawa handlowego, a mianowicie fundację rodzinną. Jej celem jest ułatwienie firmom rodzinnym opracowania strategii sukcesji, jednocześnie umożliwiając wykorzystanie korzyści wynikających z odpowiednich aspektów prawnych, podatkowych i ekonomicznych. Biorąc pod uwagę, że w Polsce działa obecnie ponad 800 tysięcy firm rodzinnych, które w skali roku generują łącznie przychód na poziomie 300 bilionów złotych, istniała jasna potrzeba wprowadzenia takiej regulacji legislacyjnej.
Na osi czasu każdego przedsiębiorstwa rodzinnego prędzej czy później, z różnych powodów, takich jak zmienne warunki rynkowe, zmiany życiowe lub kwestie rodzinne, pojawia się myśl o ewentualnej sprzedaży biznesu lub pozyskaniu inwestora. W wielu przypadkach myśl ta prowadzi do finalnej sprzedaży firmy. To gwałtowne zwiększenie majątku dotychczasowych wspólników stanowi kulminację wieloletniej kariery zawodowej i przynosi uczucie spełnienia. Jednak równocześnie powstaje potrzeba opracowania planu reinwestycji, który nie ogranicza się tylko do tego gdzie inwestować, ale również jak inwestować, tzn. w jakiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta