Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nadzór budowlany kontroluje przedsiębiorcę

30 stycznia 2024 | Administracja i samorząd | Jakub Dorosz-Kruczyński

Przepisy przewidują, że przedsiębiorcy kontrolowani są w szczególnym trybie. W praktyce okazuje się, że wymogi te nie dotyczą kontroli wykonywanych przez nadzór budowlany.

Jedną z konsekwencji posiadania statusu przedsiębiorcy jest podleganie kontrolom administracyjnym, które prowadzone są na szczególnych zasadach. Ustawodawca zakłada, że kontrole którym poddawani są przedsiębiorcy nie mogą zakłócać wykonywanych przez nich działalności gospodarczych.

Jakie ograniczenia

Szczególny tryb kontroli przedsiębiorców regulowany jest przepisami Rozdziału 5 „Ograniczenia kontroli działalności gospodarczej” ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.). Analogiczne rozwiązania prawne funkcjonowały także w ramach ustaw, które wcześniej regulowały status przedsiębiorców i zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Obserwacja praktyki administracyjnej prowadzi jednak do wniosku, że korzystne dla przedsiębiorcy regulacje prawne nie zawsze znajdą zastosowanie. Interesujące jest to, że takie wyłączenie nie zawsze wynika jednak z wyraźnego przepisu prawa. Istnieją takie przypadki, w których wyłączenie ograniczeń związanych z kontrolą przedsiębiorców jest skutkiem praktyki orzeczniczej i praktyki administracyjnej, oraz ma miejsce wbrew wyraźnemu brzmieniu przepisów ustawy.

Nadzór budowlany i przedsiębiorca

Przykładem takiej sytuacji jest prowadzenie kontroli przedsiębiorców przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12785

Wydanie: 12785

Spis treści

Życie Regionów

Zamów abonament