Akt o usługach cyfrowych: ważne zmiany dla biznesu w internecie
17 lutego 2024 r. wchodzi w życie całość zmian w przepisach regulujących prowadzenie działalności gospodarczej w internecie. Akt o usługach cyfrowych będą zobowiązani stosować dostawcy usług pośrednich.
Unijny akt o usługach cyfrowych (nazywany również DSA – od angielskiej nazwy Digital Services Act), czyli rozporządzenie (UE) 2022/2065 w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE – do tej pory stosowane wyłącznie przez internetowych gigantów – już niedługo będzie obowiązywać w Polsce bezpośrednio. DSA wprowadza nowe obowiązki nie tylko dla podmiotów mających siedzibę w jednym z krajów Unii Europejskiej, ale dla wszystkich usługodawców pośrednich świadczących usługi na rzecz użytkowników na terenie UE. Celem DSA jest zapewnienie bezpiecznego środowiska internetowego – zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorców. Zadania, które zdaniem ustawodawcy powinny spełniać regulacje to przede wszystkim:
∑ skuteczniejsza ochrona konsumentów i ich praw podstawowych;
∑ określenie jasnych obowiązków dla platform internetowych i mediów społecznościowych;
∑ zwalczanie nielegalnych treści lub produktów, mowy nienawiści i dezinformacji;
∑ osiągnięcie większej przejrzystości poprzez lepszą sprawozdawczość i nadzór;
∑ wspieranie innowacji, wzrostu i konkurencyjności na rynku wewnętrznym UE.
Kto będzie zobowiązany do stosowania przepisów…
W związku z medialnym szumem wokół DSA wiele podmiotów prowadzących działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta