Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidator skutecznie zastępuje zarząd

09 lutego 2024 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Sądy zalegalizowały wszczęcie likwidacji większości spółek prowadzących media publiczne. Tam, gdzie to się jeszcze nie stało, spory rozstrzygną sędziowie.

Stopniowo realizuje się scenariusz zmian w publicznych mediach w drodze likwidacji spółek nimi zarządzających, choć nie we wszystkich przypadkach sprawa wygląda jednakowo. Jednak nawet tam, gdzie wnioski ministra kultury i dziedzictwa narodowego napotkały na odmowę – procedura nie została zakończona.

Regionalne zgody

W ostatnich tygodniach na taką likwidację zgodziły się sądy w 16 miastach, będących siedzibami spółek zawiadujących regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia. Jedyna spółka, której odmówiono wszczęcia tej procedury, to Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Lublinie „Radio Lublin” S.A. (tak brzmi jej pełna nazwa).

Właściwy w sprawie Sąd Rejonowy w Świdniku odmówił rejestracji, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia br. TK orzekł wówczas, że nie można stosować przepisów kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) do jednostek publicznej radiofonii i telewizji. (sygn. akt: K 29/23).

Referendarz sądowy Kamil Żurek w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament