Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

EBI jest liderem w finansowaniu inwestycji proklimatycznych

09 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
autor zdjęcia: J. SORIANO / AFP
źródło: Rzeczpospolita

Mamy ważną rolę w odbudowie Ukrainy i przyciągnięciu tam inwestorów prywatnych – mówi „Rzeczpospolitej” Nadia Calviño, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Rozpoczęła pani właśnie pracę na stanowisku prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W jakim stanie przejmuje pani tę instytucję?

W 2023 roku podpisaliśmy nowe umowy o wartości blisko 88 mld euro, a ponad 50 proc. tych inwestycji przeznaczono na zieloną transformację. To efektywność energetyczna, infrastruktura energetyczna, przełomowe technologie, odnawialne źródła energii, energia słoneczna, wiatrowa, nowe technologie wodorowe. Myślę, że liczby mówią same za siebie, EBI umocnił swoją markę jako Europejski Bank Klimatu i mamy komfortową sytuację kapitałową z ratingiem AAA plus. To stawia nas w dobrej pozycji, aby być jednym z kluczowych graczy we wdrażaniu europejskich polityk i radzeniu sobie z obecnymi wyzwaniami.

Czy przewidujecie wejście w finansowanie sektorów, w których nie jesteście do tej pory obecni? Niektóre państwa członkowskie UE, które są waszymi akcjonariuszami, apelują o to.

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest bardzo aktywna we wszystkich tych obszarach, które są priorytetowe dla Unii Europejskiej. Począwszy od wspierania i towarzyszenia sektorom najbardziej dotkniętym zieloną transformacją, nowymi technologiami, cyfryzacją, obronnością, transformacją energetyczną, a skończywszy na wspieraniu Ukrainy i wdrażaniu strategii Global Gateway. Jeśli chodzi o politykę międzynarodową i nasze działania poza UE, powiedziałabym, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament