Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez stolicę przejdą konkurencyjne parady równości

09 lutego 2024 | Kraj | Wiktor Ferfecki

Dotychczasowi organizatorzy imprezy pokłócili się i przygotowują osobne wydarzenia. Może to zdezorientować władze miasta, koncerny i ambasady, wspierające dotąd paradę.

„Wróżymy równość i piękność" – pod takim hasłem ulicami Warszawy przeszła w czerwcu ubiegłego roku parada równości. Uczestniczyło w niej około 80 tys. osób, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, mer Paryża Anne Hidalgo i ambasador USA Mark Brzezinski. To największe tego typu wydarzenie w Polsce, a w tym roku może napotkać bezprecedensowe problemy. Jak ustaliliśmy, dwie grupy przygotowują dwie konkurencyjne parady: 15 i 22 czerwca. To efekt rozłamu w środowisku aktywistów. Aby go zrozumieć, trzeba się cofnąć do 2001 roku.

Wówczas pierwszą paradę równości zorganizował działacz LGBT Szymon Niemiec. Pierwsze lata imprezy były burzliwe. W 2004 i 2005 roku ich organizowania zakazał ówczesny prezydent miasta Lech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament