Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowe wizy to przyszłość krajów UE

09 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Artur Kotwica
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Przyszłość to wspólna dla wszystkich krajów strefy Schengen platforma online do składania wniosków wizowych, przepisy już są – mówi Michel Dejaegher, współtwórca kodeksu wizowego Unii Europejskiej, wieloletni dyplomata.

Kodeks wizowy Unii Europejskiej obowiązuje od 2009 r. Dziś krytycy mówią, że ogranicza suwerenność poszczególnych państw.

Unia Europejska wprowadziła koncepcję wspólnej suwerenności niezależnych państw członkowskich, które uznają, że ich indywidualna suwerenność jest lepiej wyrażana i chroniona w partnerstwie z innymi krajami. Będąc częścią jakiegokolwiek zespołu, trzeba akceptować panujące w nim wspólne zasady, które pozwalają zachować jedność i stanowią o jego sile.

Jest pan jednym z autorów kodeksu wizowego Unii Europejskiej. Jak wyglądały prace nad jego zapisami?

Kodeks wizowy został opracowany na podstawie wcześniej obowiązujących wspólnych instrukcji dla misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych, czyli tzw. wspólnych instrukcji konsularnych. Zostały one wynegocjowane w latach 90., kiedy to rozpoczęto wydawanie wiz Schengen. Tekst kodeksu przygotowała i przedstawiła Komisja Europejska. Został on następnie przedyskutowany i poprawiony w ramach grupy roboczej ds. wiz, która uzgodniła ostateczny tekst nazwany kodeksem wizowym. W pracach grupy roboczej uczestniczyły wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen, w tym Polska.

Jakie elementy kodeksu wizowego UE budziły najwięcej kontrowersji i sporów między członkami UE? Jak udało się je rozwiązać?

Jedną z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament