Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank Światowy obawia się o dostęp do żywności

09 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Ptak-Iglewska

Co zagraża dziś na świecie dostępowi do żywności? Bardziej niż naturalne katastrofy ryzyko winduje człowiek – to napięcia polityczne, wojny oraz inflacja.

Realny wzrost cen żywności w Argentynie sięga już 251 proc. – alarmuje Bank Światowy. Katastrofalnie drożeje żywność także w Libanie – 208 proc. w ujęciu rocznym, w Wenezueli wzrost sięga 173 proc. To dane z ostatniego kwartału 2023 roku, które posłużyły bankowi za przykład tego, że spada bezpieczeństwo żywnościowe na świecie, ponieważ zmniejsza się fizyczna i ekonomiczna dostępność żywności.

Żywność jest, ale za droga.

Skoki cen żywności są niepokojąco powszechne, inflacja w tej dziedzinie przekroczyła poziom ogólnej inflacji w ponad dwóch trzecich krajów (w 71 proc. ze 165 państw). Jeszcze w ubiegłym roku w gronie krajów z alarmującym wzrostem cen żywności była Polska, np. w marcu ZUS informował, że żywność podrożała o 24 proc. w ujęciu rocznym, obecnie jednak tempo wzrostu cen żywności mocno zwolniło, w grudniu podrożała ona „tylko” o 6 proc. rok do roku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament