Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa lista tematów do dyskusji na EKS

09 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
autor zdjęcia: J. Dudek
źródło: Rzeczpospolita

Stosunki rządu centralnego z samorządami muszą ulec korekcie – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która organizuje Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach.

Zbliża się IX Europejski Kongres Samorządów. Czego będzie dotyczyło tegoroczne spotkanie? Jakie będą jego główne tematy? O czym będą dyskutować jego uczestnicy?

Hasłem przewodnim IX Europejskiego Kongresu Samorządów, który od 4 do 5 marca odbędzie się w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach, będzie „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”. Chodzi o to, że stosunki rządu centralnego z samorządami muszą ulec korekcie. Wydaje się, że proste rezerwy w rozwoju czy jakości gospodarowania, które uruchomiliśmy 25 lat temu, wprowadzając drugi i trzeci szczebel samorządu terytorialnego, czy bezpośrednie wybory wójtów, a także burmistrzów i prezydentów miast, już przyniosły efekt, lecz powoli formuła aktualnego rozwiązania się kończy. Jesteśmy u progu nowej epoki. I albo nastąpią zmiany i samorządy odzyskają siłę, którą pokazywały w ciągu ostatnich lat, albo będziemy świadkami coraz to bardziej słabnących podmiotów samorządowych i dalszego wytracania potencjału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament