Rozważni populiści
Z badań ekonomistów wynika, że populizm jest ekonomicznie szkodliwy. Pojawiają się jednak głosy sugerujące, że po 2016 r. mieliśmy do czynienia z niezwykłą odmianą populizmu, która w krótkim okresie okazała się dobra dla gospodarki.
Do takiego wniosku doszli Michał Brzeziński i Katarzyna Sałach-Dróżdż, którzy w artykule „Rozważni populiści: krótkoterminowe skutki gospodarcze polityki populistycznej w Polsce” („Economics & Politics”, 1–36) przyznają, że ich opinie kontrastują z niemal wszystkimi wcześniejszymi badaniami oceniającymi wpływ populizmu na gospodarkę.
Metoda badawcza, zastosowana przez polskich naukowców, wprost nawiązuje do metody kontroli syntetycznej, na podstawie której Manuel Funke, Moritz Schularick i Christoph Trebesch badali populizm występujący na przestrzeni ponad stu lat, od 1900 do 2020 r. Spośród 1500 rządów na całym świecie udało się im zidentyfikować 51 epizodów populistycznych. Populizm jest tu zdefiniowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta