Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drzewo pragenealogiczne

09 lutego 2024 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Poszukiwanie korzeni ma miejsce nie tylko na poziomie pojedynczego człowieka, poszczególnych rodzin, rodów. Zjawisko to przejawia się także niezależnie od więzów krwi. Swojej tożsamości dociekają formacje wojskowe, cechy rzemieślnicze, style w malarstwie – ta lista, w zasadzie, nie ma końca.

Dzieje obyczajów, żeglugi, techniki, lotnictwa, transportu, rolnictwa... Historia w ogóle jest jednym wielkim poszukiwaniem korzeni. Dotyczy to również archeologii jako nauki historycznej. Archeologia stara się docierać do początków plemion, ludów, narodów, pisma, cywilizacji.

Nie umniejszając wcześniejszych dokonań archeologii, wypada jednak zauważyć, że przełom na tym polu dokonał się niedawno, dosłownie na naszych oczach; w dodatku nie na podwórku prehistorii, ale obok – w dziedzinie biologii, genetyki. Natomiast niewątpliwą zasługą archeologii jest twórcze korzystanie z tych osiągnięć.

Współczesna inżynieria genetyczna umożliwia analizowanie nawet bardzo drobnych fragmentów białek, DNA. Zastosowanie tej techniki analitycznej do poznawania najdawniejszej przeszłości dało –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament